Kategorie
reklama

Frezowanie z najwyższą precyzją, czyli obróbka CNC

Gdy konieczne jest przygotowanie elementu frezowanego, który będzie wyróżniał się bardzo wysoką precyzją, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z metody frezowania CNC. Dzisiaj takie usługi świadczy wiele warsztatów specjalizujących się w nowoczesne obróbce materiałów. Obróbka materiałów może odbywać się na bazie różnych technik. Najprostsza z nich to obróbka odręczna, która możliwa jest z użyciem najprostszych narzędzi. Najwyższy poziom precyzji zapewnia z kolei obróbka CNC, czyli komputerowa.

Czym jest CNC?

Skrót CNC pochodzi od angielskiego Computerized Numerical Control. Pod tym terminem kryje się numeryczny układ sterowania, który bazuje na mikrokomputerze. Wobec tego takie urządzenia można dowolnie zaprogramować, aby wykonały one prace zgodnie z projektem. CNC to termin odnoszący się do różnych typów maszyn, między innymi do tokarek, drążarek, ale również do frezarek. Sprzęt ten składa się nie tylko z samego narzędzia do obróbki, lecz też z komputera. Taki zestaw tworzy idealne połączenie dla uzyskania maksymalnej precyzji obróbki.

Jakie są zalety frezowania CNC?

Frezowanie CNC jest metodą, która wyróżnia się wieloma zaletami w porównaniu do frezowania z użyciem ręcznych maszyn – frezarek. Kiedy warto zdecydować się na frezowanie urządzeniami CNC? Przede wszystkim sprzęt ten może automatycznie przygotować elementy frezowane dokładnie według wyrysowanego wcześniej projektu w programie komputerowym. Dzięki temu gotowy element jest idealnie odwzorowany. Także frezowanie CNC charakteryzuje się bardzo wysoką precyzją, dlatego też przygotowane tą metodą elementy mogą zawierać także złożone, misterne kształty, których uzyskanie przy ręcznej obróbce byłoby bardzo trudne i czasochłonne. Gdy prace wykonuje maszyna, wtedy można zrealizować je znacznie łatwiej. Dodatkowym atutem obróbki CNC jest także powtarzalność elementów. Wobec tego wtedy, gdy trzeba wykonać ich serię i mają być one praktycznie identyczne, w takim przypadku CNC to najlepsza technika obróbki.

Jak zamówić elementy frezowane CNC?

Gdy konieczne jest zamówienie elementów frezowanych CNC, najlepiej zdecydować się na usługi firm dysponujących odpowiednim zapleczem do realizacji tych prac. Frezarki CNC nie są tanie, dlatego ich zakup wtedy, gdy firma potrzebuje elementy od czasu do czasu, jest nieopłacalny. Zamówienie polega wtedy na przekazaniu do firmy odpowiedniego projektu, a także materiałów, gdy jest to konieczne. Na tej podstawie operator urządzenia CNC będzie mógł przygotować dokładnie takie same elementy, jak w projekcie.