Kategorie
Porady

Auto po wypadku. Gdzie je naprawić?

Wypadek może przydarzyć się każdemu kierowcy. Czasami wystarczy tylko chwila nieuwagi, aby go spowodować. Także można stać się jego ofiarą, gdy to inny kierowca nie dochował należytej staranności podczas jazdy. Gdzie naprawić auto, które zostało uszkodzone podczas wypadku?

Szkoda częściowa a całkowita – kiedy naprawiać auto?

Gdy samochód podczas wypadku uległ tylko częściowemu uszkodzeniu, wtedy mówi się o szkodzie częściowej. Zdarza się jednak, że uszkodzenie jest tak duże, że doprowadziło ono do szkody całkowitej.

Szkoda całkowita nie zawsze wyłącza pojazd z użytkowania. Kierowca także może zdecydować się na naprawienie pojazdu, jednak w tym przypadku koszt wykonania napraw będzie przewyższać wartość samochodu.

Naprawa samochodu z OC sprawcy

Jeżeli doszło do uszkodzenia auta z winy innego kierowcy, w takim przypadku szkoda będzie pokryta z jego ubezpieczenia OC – odpowiedzialności cywilnej.

Poszkodowany nie musi wtedy płacić z własnej kieszeni – obecnie bardzo popularna jest także forma bezgotówkowej naprawy pojazdu. Wykonuje ją między innymi Serwis Ford Gliwice. Jest ona najwygodniejsza, ponieważ wtedy rozliczenie następuje pomiędzy serwisem a ubezpieczycielem. Zadaniem właściciela pojazdu jest tylko przekazanie go do serwisu, a potem odebranie, gdy będzie już gotowy.

W przypadku, gdy uszkodzone zostało auto sprawcy, nie musi on płacić za naprawę wtedy, gdy miał wykupione ubezpieczenie AC, czyli auto-casco. Wówczas ubezpieczyciel także może pokryć szkody, jednak w umowie znajduje się szereg różnych wyłączeń, gdy odszkodowanie nie zostanie wypłacone.

Gdzie warto oddać auto do naprawy?

Właściciel może sam wybrać serwis, w którym dokona naprawy samochodu uszkodzonego w trakcie wypadku. Warto wtedy zdecydować się na fachowy serwis, zwłaszcza wtedy, gdy uszkodzenie było poważne, dlatego naruszyło ono również kluczowe elementy dla pojazdu, na przykład jego ramę lub instalację napędową.

W przypadku opłacenia naprawy pojazdu z ubezpieczenia sprawcy najczęściej samochód oddawany jest do ASO producenta. Tam auto może być naprawione przez fachowców, zgodnie z zaleceniami producenta, na bazie oryginalnych części zamiennych.

Jeżeli koszty trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni, najczęściej wybór pada na nieautoryzowane serwisy samochodowe. Dobry warsztat może zapewnić kompleksową obsługę w przystępnej cenie. Adresy i opinie można znaleźć obecnie w internecie. Warto także poszukać rekomendacji wśród znajomych – często można otrzymać adres sprawdzonego serwisu, który bez problemu poradzi sobie z naprawą auta po wypadku.