Kategorie
Budownictwo

Skanowanie laserowe budynków – dlaczego warto?

Urządzenia pomiarowe bazujące na laserach sprawdzają się nie tylko podczas pomiarów wewnątrz obiektów, ale również mogą być one używane na zewnątrz nich. Te najbardziej zaawansowane pozwalają na wykonanie pomiarów całych budynków. Co warto wiedzieć na temat pomiarów laserowych 3D? Jakie są ich główne zalety?

Nowoczesne skanowanie laserowe

Za pomocą laserów można pobrać pomiary z bardzo wysoką precyzją, a także szybko i sprawnie. To bardzo dobra alternatywa dla dotychczasowych pomiarów prowadzonych z użyciem mniej dokładnych i bardziej zawodnych technik.

Metoda jak skanowanie laserowe jest obecnie używana coraz częściej, co również przekłada się na jej niższą cenę oraz większą dostępność. Obecnie jest ona dostępna również w Polsce, a na skanowanie tą metodądecyduje się wielu klientów.

Wśród często zlecanych usług skanowanie laserowe budynków – https://geoprofil.co/skaning-laserowy/ w przypadku którego urządzenia laserowe są używane do uzyskania informacji o całym obiekcie oraz o jego otoczeniu. Taka technik pod wieloma względami przewyższa te dotychczas używane w pomiarach.

Na czym polega skanowanie laserowe budynków?

Podczas skanowania laserowego budynków wykorzystuje się specjalistyczne oprzyrządowanie. Są to skanery laserowe, które w ciągu sekundy mogą zebrać informacje o położeniu tysięcy punktów w swoim zasięgu. Są to informacje zapisywane w postaci danych w osi X, Y oraz Z jako tak zwana chmura punktów.

Na podstawie chmury punktów stworzonej podczas skanowania laserowego możliwe jest następnie przygotowanie kolejnych materiałów, na przykład mogą być to projekty 2D, modele 3D oraz wizualizacje. Dzięki temu, że wykorzystuje się wtedy zaawansowane oprogramowanie, można otrzymać odpowiednie materiały szybko i sprawnie.

Za pomocą techniki skanowani laserowego można wykonywać pomiary:

  • budynków mieszkalnych
  • budynków użyteczności publicznej
  • budynków zabytkowych
  • budynków przemysłowych
  • infrastruktury

Jakie są główne zalety skanowania laserowego?

Technika pomiarów laserowych ma wiele zalet, które powodują, że obecnie jest ona coraz częściej wskazywana jako alternatywa dla innych metod pomiarowych wykorzystywanych dotychczas.

Przede wszystkim skanowanie laserowe budynków jest znacznie szybsze, ponieważ laser wykonuje pracę automatycznie, a dzięki oprogramowaniu można łatwo przygotować potrzebne materiały. Również dużym atutem jest bardzo duża precyzja tego typu pomiarów, dlatego doskonale nadają się one do obiektów o dużym stopniu złożoności, na przykład obiektów przemysłowych czy zabytkowych.

Zamówienie na skanowanie laserowe można złożyć w wielu firmach – adresy dostępne są w sieci.