Kategorie
Porady

Zmniejsz swoje rachunki w inteligentnym domu

Rachunki rosną z roku na rok. W ostatnim czasie w górę poszedł prąd. Wielu właścicieli domów zauważa też podwyżki kosztów ogrzewania. Czy można je jakoś zredukować? Tak, to możliwe, gdy wdroży się instalację typu inteligentny dom.

Czym jest instalacja inteligentnego domu?

Inteligentny budynek (Building Management System – BMS) jest rodzajem instalacji, która służy do kompleksowego zażądania budynkiem, a dokładnie znajdującymi się w nim instalacjami oraz urządzeniami. Może ona również wykraczać poza jego mury, na przykład służyć do zarządzania urządzeniami w ogrodzie.

Obecnie instalacje jak inteligentny dom stają się coraz popularniejsze. W przeszłości, aby skorzystać z takiego właśnie rozwiązania, konieczne było wykonanie złożonego montażu przewodowego. Teraz nie jest to już potrzebne, ponieważ w sprzedaży znajdują się instalacje działające bezprzewodowo – komunikują się ze sobą za pomocą fal radiowych lub przez internet bezprzewodowy WiFi.

Dobór odpowiedniego systemu pozwala zatem na uzyskanie optymalnego efektu pod kątem bezpieczeństwa, komfortu, ale również oszczędności i ochrony środowiska naturalnego. Wybór jest spory, dlatego warto zapoznać się z różnymi dostępnymi rozwiązaniami, by mieć pewność, że będzie ono perfekcyjne, a także przyniesie oczekiwane efekty.

Jak można zaoszczędzić?

W instalacjach typu inteligentny dom oszczędności generowane są na parę sposobów. Wszystko zależy od tego, jakie elementy będą one obejmować. Zasadniczo, im jest ich więcej, tym większe różnice cenowe można zauważyć na swoich rachunkach – głównie za prąd oraz za ogrzewanie.

Oszczędności dzięki instalacjom typu inteligentny dom:

  • sterowanie kotłem grzewczym, aby nie pracował on niepotrzebnie i nie zużywał paliwa
  • tworzenie harmonogramów temperatury, aby sterować pracą kotła tak, aby mieszkać komfortowo i zredukować ilość zużytego paliwa, prądu
  • automatyzacja oświetlenia – jego samoczynne zapalanie się i gaszenie wtedy, gdy nie jest ono potrzebne, na przykład za pomocą czujników ruchu, czujników zmierzchowych
  • regulacja pracą klimatyzatora – może on pracować tylko wtedy, gdy temperatura przekroczy określoną wartość

Oczywiście, są to tylko przykładowe warianty, w jaki sposób inteligentny dom może pomoc w zredukowaniu rachunków w domu jednorodzinnym.

Zatem poprzez zautomatyzowanie procesów oraz możliwość tworzenia harmonogramów można wtedy uzyskać bardzo dobre efekty w postaci niższych rachunków oraz jednocześnie lepszej ochrony środowiska naturalnego. Inwestycja w inteligentny dom nie jest wysoka, a korzyści, jakie ze sobą niesie, są wszechstronne.